Leczenie operacyjne (radykalna prostatektomia) raka gruczołu krokowego ograniczonego do prostaty, czyli sytuacji gdy nie występują odległe przerzuty, jest jedną ze skutecznych metod, poza radioterapią, terapii nowotworu tego narządu.
Zabieg ten polega na usunięciu prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentem cewki moczowej. Prostatektomię wykonuje się zarówno wtedy, kiedy ogniska nowotworowe znajdują się wyłącznie wewnątrz prostaty, jak również i wtedy, gdy rak nacieka poza granice prostaty lub obejmuje okoliczne węzły chłonne – wówczas leczenie operacyjne jest jednym z elementów leczenia wielospecjalistycznego. Istnieje kilka metod wykonania tego zabiegu – tzw. metoda klasyczna, prostatektomia laparoskopowa czy prostatektomia z użycie robota.Prostatektomia radykalna klasyczna, inaczej prostatektomia metodą otwartą, jest zabiegiem polegającym na wykonaniu cięcia w podbrzuszu, powyżej spojenia łonowego (istnieje również rzadziej stosowana metoda wykonania zabiegu z dostępu przez krocze). Urolog wykonuje zabieg, mając bezpośredni wgląd w pole operacyjne i operując przy użyciu klasycznych narzędzi chirurgicznych trzymanych w rękach. Po usunięciu prostaty (wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentem cewki moczowej) urolog zespala kikut cewki moczowej z szyją pęcherza moczowego pozostawiając cewnik na czas goje się zespolenia co trwa zazwyczaj kilka dni. U części pacjentów, u których z racji na obecność pewnych czynników ryzyka stwierdza się podwyższone prawdopodobieństwo zajęcia węzłów chłonnych, zakres operacji poszerza się o limfadenektomię, to znaczy usunięcie węzłów chłonnych z miednicy. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim określenie faktycznego stanu zaawansowania choroby, a tym samym ustalenie najlepszego dla pacjenta dalszego planu postępowania. U wybranych chorych u których nowotwór był miejscowo zaawansowany lub istotnie złośliwy wskazane jest zastosowanie uzupełniającego leczenia jakim jest radioterapia. Postępowanie takie nosi nazwę leczenia wielodyscyplinarnego (wielospecjalistycznego).
Prostatektomia radykalna z wykorzystaniem robota Da Vinci to zaawansowana procedura chirurgiczna stosowana w leczeniu raka prostaty. Jest to minimalnie inwazyjna metoda, która wykorzystuje robotyczny system operacyjny do przeprowadzenia operacji. Podczas prostatektomii radykalnej usuwana jest cała prostata oraz u wybranych chorych węzły chłonne. Celem tej procedury jest trwałe wyleczenie chorego z nowotworu prostaty.
Wykorzystanie systemu Da Vinci umożliwia urologowi dokładne sterowanie instrumentami chirurgicznymi poprzez małe nacięcia w jamie brzusznej. System Da Vinci składa się z kilku komponentów, w tym konsoli chirurgicznej na której chirurg wykonuje operację, oraz specjalnych robotycznych ramion, które posiadają narzędzia chirurgiczne wcześniej wprowadzone do jamy ciała.
Główne korzyści z zastosowania robota Da Vinci w prostatektomii radykalnej to:
Należy pamiętać, że każdy pacjent i przypadek raka prostaty są unikalne. Decyzja o wykorzystaniu systemu robotowego do wykonania prostatektomii radykalnej powinna być podejmowana przez urologa po indywidualnej ocenie każdego pacjenta biorąc także pod uwagę jego oczekiwania i preferencje.
U części pacjentów poddanych radykalnej prostatektomii po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego usuniętych tkanek okazuje się, iż nowotwór był na tyle zaawansowany, iż w celu dodatkowego obniżenia ryzyka nawrotu choroby wskazanym może być zastosowanie tak zwanej radioterapii uzupełniającej (adjuwantowej).
UMÓW SIE NA KONSULTACJE CELEM KWALIFIKACJI DO BIOPSJI FUZYJNEJ PRZEZKROCZOWEJ PROSTATY